Köseoğlu Evden eve nakliyat ve Depolama Hizmetleri
İletişim
Halk otobüslerinin sorunları

Halk otobüslerinin sorunları

köseoğlu nakliyat

İstanbul’da kentiçi toplu taşıma hizmeti veren esnaf, her geçen gün daha çok zarar ediyor, yetkililer ise bu konuda tabiri caizse kılını bile kıpırdatmıyor. Hatırlayacağınız üzere “Otobüs A.Ş’deki problemler” başlıklı makalemde taşımacı esnafının İstanbul Otobüs A.Ş. ile yaşadığı problemlerden bahsetmiştim.

İstanbul Otobüs A.Ş. hiçbir şekilde esnafın arkasında durmuyor. Yaşanılan sorunları esnaf temsilcileri İstanbul Otobüs A.Ş. yetkililerine ilettiklerinde ise; “Biz gerekeni yapıyoruz ama Büyükşehir Belediyesi bizi dinlemiyor” izlenimi veriyor.

İETT bünyesindeki hatları, İstanbul Otobüs A.Ş.’ye bağışladı. Ardından ihalesi yapıldı!… Zikredilen tarihlerde ihaleye çıkan 930 tane aracı esnafa sattınız!… Buraya kadar iyi güzelde taşımacı esnafı maliyetler altında eziliyor, her konuda mağdur oldu ve bundan da haberiniz var mı? Esnaf, yaşadığı sorunları anlatıp çözüm bulmak adına İstanbul Otobüs A.Ş.’ye gidiyor ama karşısında bir muhatap bulamıyor. Genel müdürle hiçbir şekilde görüşemiyor. Ve konular sürekli saptırılıp başka yere çekiyor.

Kasım 2016 tarihindeki hakediş ile Kasım 2018 tarihindeki hakediş arasında 78 bin lira daha az gelir elde eden bir esnaf var. 2016’da 10 bin TL yakıt ödeyen esnaf, 2018’de 20-25 bin TL civarında yakıta ödeme yapıyor. Hep esnaftan gidiyor, nedense gelire hiçbir şekilde bir şey yansımıyor.

İhaleye girip, otobüs ve hatlar alınırken, finans ise bankalardan kredi kullanılarak sağlandı. Şuanda esnafın yüzde 80’inden fazlasının bankalara kredi borcu var. Gelir ile giden arasındaki makas günden güne daha fazla açılmaktadır. Taşımacı esnafı nasıl bu işin içinden kalkacak? Neredeyse artık Otobüs A.Ş.’den umudumuzu kestik diyebilirim. Otobüs A.Ş.’de yarına dair hiçbir söz alınamıyor. Çünkü; söz verecek kimsede yok. Kendilerinin iş ortağı olan esnafı da muhatap olarak görmüyorlar!..

Kentiçi toplu taşıma sektöründeki araçlar, geçmiş yıllarda ciddi anlamda rağbet görüyor ve iyi bir piyasası vardı. Devamlı alıcısı olan halk otobüsü camiası, gittikçe güç kaybediyor. Her geçen gün şeker veya tuz misali eriyor!… Esnaf, otobüsünü satılığa çıkarttığı zaman ise alıcı bulamıyor, ne acı bir durum değil mi? Bu sadece Otobüs A.Ş.’nin değil İstanbul’daki tüm halk otobüsleri camiasını ilgilendiren bir durumdur. Şuan da esnaf can çekişiyor, para kazanamıyor. Hadi malımı satayım, sektörden çekileyim dediği zaman da otobüsü alacak müşteri yok ki!.. Alacak kişi gelir gider dengesini gözetliyor. Gelir de hiçbir şey yok!.. Neden yatırım yapsın? İstanbul’da can çekişen bir esnaf var, kamuoyu vicdanına!..

Davut Ukan
İSTEEND Başkanı
E-Mail: ukandavut@gmail.com

worker

24 saat nakliyat ve lojistik hizmeti

Zaman farketmemeksizin, ihtiyaç duyduğunuz zaman içerisinde size özel ekip ve ekipmanlar ile hizmetinizdeyiz.